Tento článek je takovým malým reportem o akcích, jichž jsem se účastnil se svými didgeridoo, bubny, chrastítky a jinými řemeslnými dovednostmi ve spolupráci se společností FOR HELP ( http://www.forhelp.cz/), která se věnuje osvětě a pomoci převážně autistickým dětem. Součástí je i několik úvodních slov ředitelky této společnosti Mirky Biegunové a rovněž recenze mamimky dítěte s PAS (porucha autistického spektra), jež byla účastníkem těchto akcí.

Mirka Biegunová: Náš zájem spolupracovat s Radkem je obrovský, pomáhá nám s pobytovými a osvětovými akcemi. Dětem s poruchou autistického spektra dokáže pomocí hudby se přenést do přítomnosti a děti ho milují :-). Jeho zájmy nás ohromily a přivedly k mnoha nápadům. Třeba postavit potní chýši pro tatínky těchto dětí nebo vyrobit dřevěné paličky pro maminky. Velmi ráda vám všem doporučuji Radka, jelikož svým dideridgoo léčí a to je asi to nejvíc, co nyní všichni potřebujeme.“

 Beskydy 09/2016

První akce proběhla v raném podzimu roku 2016 v Beskydech na hotelu Sluníčko. Pro rodiče s dětmi jsem zajišťoval okolnosti tak, aby proběhlo příjemné večerní posezení u ohně, kde jsme všichni, děti i rodiče, hráli na hudební nástroje a já jsem zapojil i své didgeridoo. S napětím jsme vyčkávali, jakou odezvu  nástroj vyvolá u dětí s PAS.  S úžasem jsme zjišťovali, že hutný zvuk valící se z dutého stromu děti kolem ohně velmi zaujal a zklidnil, což každý rodič autistického potomka bezpochyby uvítá :-).

Po muzicírování se děti shromáždily kolem didgeridoo a střídavě zkoušely hrát na vícero nástrojů. Všem to šlo úžasně!

Na další večer jsem měl připraven program výhradně pro rodiče, zatímco o děti se starali asistenti. Během dopoledne jsem postavil na přilehlém pozemku hotelu potní chýši. Prvních několik kol absolvovali muži, poté ženy a nakonec po předání dětí zpět rodičům, si zasloužilé relaxace v potní chýši užili i asistenti a organizátoři celé akce.

 

Benefiční pochod pro zdraví – jaro 2017

Na světový den autismu, připadající na 2. dubna, se konal ozdravný pochod kolem řeky Opavice. Start byl na Třebovickém mlýnu a rodiče s dětmi absolvovali 7km dlouhou trasu až do cíle, jímž byla loděnice v Děhylově. Tam již byly připraveny nástroje z mé dílničky. Na úvod jsem lehce zahrát na didgeridoo a poté se děti se zájmem vrhly prozkoumávat zvukové odezvy nástrojů – šamanských bubnů a didgeridoo.

 

 Jeseníky 09/2017

Letošní akce se spolkem FOR HELP se přesunula do nádherného prostředí Jeseníků, do vesničky Rejvíz ve Zlatých horách. Zdejší program byl odlišný od minulého pobytu. Začínaly jsme první den se skupinkou mužů-otců. Cílem byla taková činnost, při které si můžeme bez omezení povídat o věcech rozličných a zárověn tvarovat rukama přírodní materiál. Nakonec jsme se tedy pustili do výroby dřevěných paliček – ozvučných dřívek. V tradici australských aboriginců se podobným dřívkům říká bilma. Každý zvolil jiný směr a techniku opracování a výsledkem byly naprostosto jedinečné hudební nástroje a příjemný čas strávený na posledních podzimních paprscích onoho dne.

Další činnosti, které jsem zajišťoval, bylo hrání pro děti na didgeridoo a bubny v tělocvičně nebo kolem ohně a pořádání věčerních táboráků.

RECENZE ÚČASTNICE:

Terapeutický pobyt pro rodiny, které se starají o své autistické děti
Na podzim loňského roku jsme s několika rodinami absolvovali relaxačně-terapeutický pobyt v krásné přírodě Beskyd, přímo na Ostravici, hotel Sluníčko. Pobyty pro nás – vyčerpané rodiče, mají vždycky velký smysl, protože se po únavné náročné péči o autistické dítě máme možnost věnovat také trochu svojí duši, sdílet informace a postřehy s jinými rodiči, odpočívat a využít služby asistentů, kteří se o děti starají. Společně s psycholožkou, arteterapeutkou a ostatními milými lidmi byl na pobytu i Radek Schwarz, který se zabývá výrobou a hraním na nástroj Didgeridoo. Jedná se o vlastnoručně vyrobený hudební nástroj, který vydává zvuky, které jsou velmi uklidňující, obohacující, relaxační a celkový večerní koncert u ohně při svitu měsíce a hvězd byl pro nás nezapomenutelným zážitkem. Velice dobře na tento nevšední koncert reagovaly také děti, jak ty zdravé, tak ty naše výjimečné, které se naráz všechny zklidnily a zaposlouchaly se do tónů zpracovaného dřeva. Též povídání o didgeridoo bylo pro nás přínosné. Radek na pobytu v lůně přírody vyrobil i parní saunu z přírodních materiálů. Velmi tím ozvláštnil náš výlet a my mu za to velmi děkujeme. 

Letos jsme jeli na pobyt do Jeseníků, na Rejvíz – Férovka, horská chata Josefa Odložila. Krásné místo, opět slunečné počasí a opět Radek, kterého jsme moc rádi opět mezi námi přivítali. Večer opět hrál dětem na didgeridoo, všechny tím velmi potěšil a bylo krásné sledovat, jak na něj reagují. 

Budu velmi ráda, pokud se v budoucnu opět s Radkem setkáme, protože je to pro naši pohodu, klid v duši a relax vždy obohacující setkání. Děkujeme. 

Julie V., maminka tří dětí

 

Radek Schwarz 11/2017